Počítadlo TOP + GA

 

Dračí pohár

Fotografie 360 foto
Starožitnosti

 

Anketa ... SBĚRATELSTVÍ JE

CHANUKA co je to

Židovské Jude Judaika » CHANUKA Židovský svícen 9 ramen Devítiramenný

     Share

 

  • Svátek Chanuka Požehnání nad svíčkami
    Svátek Chanuka Požehnání nad svíčkami
  • Chanuka - sevivon dreidl káča
    Chanuka - sevivon dreidl káča
  • Svátek Chanuka Hry a dárky
    Svátek Chanuka Hry a dárky


Co je to CHANUKA? Židovský svátek nebo svícen? Kdy je letos Chanuka? Co je Kabala?
Hurá je tu CHANUKA, dostaneme dárky! Takle doma křičí děti, rok co rok a perou se o to kdo sundá chanukii ze skříně první.
Kolik dní trvá Chanuka? Chanuka osmidenní svátek. Svícen osmiramenný, nebo devítiramenný svícen? Kolik ramen má chanuka, kolik svíček má menora?


Chanuka
Hurá je tu CHANUKA, dostaneme dárky. Takle mi doma křičí děti, rok co rok a perou se o to kdo sundá chanukii ze skříně první.
Letos 2012 připadl začátek svátku na osmého prosince,ale podle židovského kalendáře.... pokračování zde: www.7den.cz

Chanukie

Zapalování osmiramenného svícnu je nejznámějším chanukovým pravidlem.
Chanukie má osm ramen pro osm svíček v jedné řadě a jedno rameno oddělené pro pomocnou svíci zvanou ,šamaš“ /sluha/. Zapalování svící, postup a důvod zde: www.7den.cz

Chanukové zvyky a tradice a dárky
Chanuka, hry a jídlo. Kromě již uvedeného zapalování chanukie se nám osm dní svátku světel pojí se sevivonem /dreidl, káča/, na kterém jsou napsána čtyři hebrejská písmenka – nun, gimel, hej, šin – znamenající větu: „nes gadol haja šam “ /zázrak velký byl tam/. Lidová tvořivost však písmenům přiřkla jiný význam. S dreidlem totiž točíme při chanukové „hazardní“ hře. Jak se hraje židovská hra káča? podívejte zde: www.7den.cz
Celá staletí se lidé během Chanuky neobdarovávali. Ale až ve 20. století náboženský význam částečně ustoupil do pozadí a Chanuka se začala měnit v jakési „židovské Vánoce“, které mají různé názvy.

Maharal, pražský rabi Lów,

Zakladatel Kabalistické školy v Praze (kabala,tajemná nauka čísel) říká, že číslo osm v sobě skrývá tajemství. osmička je... dále zde: www.7den.cz ... díky „osmičce“, díky schopnosti překonávat nástrahy světa,... to vyšlo, tak to alespoň píše moudrý rabi Löw. (Rabi Lev)


Celý článke naleznete zde:
www.7den.cz


www.olds.cz, Starožitnosti, Židovství, 9.ramenný svícen, Judaika, Jude, Židovské věci,  sběratelství, Devítiramenný svícen Chanuka, Chanukia, 7.ramenný svícen je Menora


 
 
 
Chanuka - devítiramenný svícen.
Název tohoto svícnu se odvozuje od jeho používání v době židovského svátku.

Devátý kalíšek na svícnu - sluha.
Svátek má 8 dní, proto 8 svíček, kalíšků a 9 kalíšek, jež je bokem se nazývá sluha. Sluhou, devátým kalíškem se rozsvěcují postupně ostatní světla. Sluha nebývá v řadě s ostatních kalíšků, ale bývá bokem zavěšen. Sluha, 9 kalíšek chanuky devítiramenného svícnu, nemusí být vždy vzledově stejný jako ostatních 8 kalíšků svícnu. Sluha mývá delsí rukojeť pro obsluhu a zapalovací rituál.
 
 
Chanuka - svátek.
Chanuka (hebrejsky: חֲנֻכָּה, doslova „zasvěcení“ nebo „dedikace“) známá také jako Svátek světel, je osmidenní židovský svátek připomínající zázrak při opětovném vysvěcení druhého Chrámu po povstání Makabejských v 2. století př. n. l. Chanuka se slaví po osm dní, počínaje podle židovského kalendáře 25. dnem měsíce kislev, což podle gregoriánského kalendáře připadá na období od konce listopadu do konce prosince.
Hlavní chanukovou tradicí a obřadem je rozsvěcování světel na zvláštním osmiramenném svícnu nazývaném chanukia, kdy je každý večer postupně zapáleno o jednu svíci víc, až poslední večer svátku hoří všech osm. Na svícnu je však tradičně ještě devátá svíce zvaná šamaš‎ (hebrejsky: „sluha“), která je rovněž každý večer zapalována, ale je umístěna na zvláštním místě. Slouží k zapalování ostatních svící a přidává „nezasvěcené“ světlo ke světlu chanukových svící, které je zakázáno k čemukoliv využívat.
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Chanuka

 

 

Doporučujeme:

Brož Květ secesní skleněný krásné barvy 1930 Originál Nepoužité
199,-
Menora Astroláb Židovský svícen 7 ramen v29cm
2999,-
Menora Židovský sedmiramenný svícen 7 ramen v30cm
2840,-
Mezuza Plech sklíčko svitek
1900,-
Ukazovátko otevírací Kořenka Velké 31cm Stříbro punc 1798 Židovské Jude
5900,-
Židovská chanuka skládaná mosazná 9 ramen skládaný svícen lvy rex
3900,-
Židovská chanuka stříbrná filigránová Svícen chanuka 9 ramen stříbro filigrán
6900,-
Židovský svícen 9 ramenný Chanuka Chanukia rok cca 1880
17900,-