Židovský svícen 9 ramenný Chanuka Chanukia rok cca 1880

17 900 

Devítiramenný židovský svícen Chanuka, Chanukia Obecný kov, výroba Německo 19.století, kolem roku 1880. Svícen je ražený a ručně tepaný. Punc  „W & G“ Nejedná se o odlitek.   Materiál. Volený materiál obecný kov byl praktičtější než drahé kovy. Například stříbro a zlato častým používáním se odírá. Výrobky z drahých kovů, svícen, menora, rhimonium atd jsou

Není skladem

Popis

Devítiramenný židovský svícen Chanuka, Chanukia
Obecný kov, výroba Německo 19.století, kolem roku 1880. Svícen je ražený a ručně tepaný. Punc  „W & G“
Nejedná se o odlitek.
 
Materiál.
Volený materiál obecný kov byl praktičtější než drahé kovy.
Například stříbro a zlato častým používáním se odírá.
Výrobky z drahých kovů, svícen, menora, rhimonium atd jsou také těžší.
V první řadě cena výrobku je nižšší v případě obecných kovů. Pokud je svícen či jiný výrobek z drahého kuvu, je vněm 50% ceny cena materiálu.
Kalíšky jsou ze spoda šroubované.

Punc
Tento devíti ramenný svícen je vyráběný ražbou a dále ručně tepaný. Výroba německo, punc „W & G“ z období 19.století. Formou a vzhledem tak kolem roku 1880.
 
Vzhled – popis
Tomuto devítiramennému svícnu vévodí na vrcholu koruna, znak království.
Dva lvi, léviští drží štít na němž jsou dvě desky desatera, jež přinesl Mojžíš z hory od Hospodina lidu Izraelskému.
Nohy tohoto 9.ramenného svícnu jsou tři andělé cherubíni. Cherubíni jsou strážci zahrady Eden. (Jeden by až poznamenal že v tom spatřuje trojandělské poselství, to však spadá až do Nového zákonu)
 
 
 
www.olds.cz, Starožitnosti, Židovství, 9.ramenný svícen, Judaika, Jude, Židovské věci,  sběratelství, Devítiramenný svícen Chanuka, Chanukia, 7.ramenný svícen je Menora

 
 
 
Chanuka – devítiramenný svícen.
Název tohoto svícnu se odvozuje od jeho používání v době židovského svátku.

Devátý kalíšek na svícnu – sluha.
Svátek má 8 dní, proto 8 svíček, kalíšků a 9 kalíšek, jež je bokem se nazývá sluha. Sluhou, devátým kalíškem se rozsvěcují postupně ostatní světla. Sluha nebývá v řadě s ostatních kalíšků, ale bývá bokem zavěšen. Sluha, 9 kalíšek chanuky devítiramenného svícnu, nemusí být vždy vzledově stejný jako ostatních 8 kalíšků svícnu. Sluha mývá delsí rukojeť pro obsluhu a zapalovací rituál.
 
 
Chanuka – svátek.
Chanuka (hebrejsky: חֲנֻכָּה, doslova „zasvěcení“ nebo „dedikace“) známá také jako Svátek světel, je osmidenní židovský svátek připomínající zázrak při opětovném vysvěcení druhého Chrámu po povstání Makabejských v 2. století př. n. l. Chanuka se slaví po osm dní, počínaje podle židovského kalendáře 25. dnem měsíce kislev, což podle gregoriánského kalendáře připadá na období od konce listopadu do konce prosince.
Hlavní chanukovou tradicí a obřadem je rozsvěcování světel na zvláštním osmiramenném svícnu nazývaném chanukia, kdy je každý večer postupně zapáleno o jednu svíci víc, až poslední večer svátku hoří všech osm. Na svícnu je však tradičně ještě devátá svíce zvaná šamaš‎ (hebrejsky: „sluha“), která je rovněž každý večer zapalována, ale je umístěna na zvláštním místě. Slouží k zapalování ostatních svící a přidává „nezasvěcené“ světlo ke světlu chanukových svící, které je zakázáno k čemukoliv využívat.
Čerpáno z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Chanuka

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Židovský svícen 9 ramenný Chanuka Chanukia rok cca 1880“